Export plateb

Uživatelská dokumentace Posílání plateb do banky - v17

Kontext 

V praxi mnoho firem musí řešit velké množství odchozích plateb týdně. Tyto platby pak někdo musí vytvořit v bance  a reálně peníze poslat. Odoo vám umožní jednoduše zvolit platby, které chcete exportovat a náš modul vám dovolí zvolit formát exportu, který je v tuzemsku bankami podporován. Jednoduše tak můžete exportním souborem nahrát do banky příkaz klidně až ke stovkám plateb.

Omezení 

Export plateb do bank je velmi komplexní proces; Odoo je schopné všechny relevantní  informace o odchozích platbách shrnout do jednoho souboru, který je vaše banka schopna načíst, přebrat si z něj informace o platbách a následně platby odeslat. Je třeba pamatovat, že existuje více druhů exportů napříč různými zeměmi a ne všechny jsou bankami z různých důvodů podporovány.

Odoo již v základu podporuje export skrze SEPA, ten je ale v tuzemsku nepraktický z nutnosti použití eura jako měny. Proto vznikl i tento modul - aby tuto funkci mohla využívat i česká Odoo klientela.

V České republice je nejčatějším standardem pro export ABO, který je spravován ČNB, případně pak standard "Multicash". I přes to, že tyto dva standardy pokrývají majoritu českého trhu, může se stát, že vaše banka ani jeden z těchto standardů podporovat nebude. Na tomto odkaze se můžete dočíst, které banky podporují jaké standardy.

V případě, že vaše banka ani jeden tento standard nepodporuje, není třeba smutnit. Můžete nás kontaktovat  a společně se dohodneme na řešení Odkaz na kontakt

Globální nastavení

Nastavení účetnictví 

Pro správnou funkci modulu je potřeba v Nastavení –> Účetnictví –> Dodavatelské platby zaškrtnout pole "Export do českých bank":

Účetní deníky 

Další podstatná část, kterou je potřeba správně nastavit, je sekce odchozích plateb na účetních denících typu "banka", které dle interních preferencí vaší společnosti využíváte. V našem případě vycházíme ze stavu, kde všechny odchozí platby dodavatelům platíme z účtu propojeného s účetním deníkem "banka".